تاثیر ماساژ بر سلامت جسم و جان کودک

تأثیرات درمانی ماساژ بر بزرگسالان از دیرباز مشخص بوده است و به تازگی مردم به این امر واقف شده اند که کودکان نیز میتوانند از ماساژ بهره مند شوند.
تحقیقات علمی بیانگر این امر است که از طریق ماساژ دادن، رابطه ای مثبت بین کودک و والدین شکل می گیرد.
همچنین کودکانی که از والدین خود ماساژ
می گیرند، آرام تر شده و کمتر گریه می کنند و خواب بهتری نیز دارند و تماس جسمی مثبت بین والد و فرزند، احساس دوست
در مورد مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان نیز شواهد علمی نشان می دهد که ماساژ کودک میتواند نقش مفیدی در شکل گیری رابطه بین مادر و کودک ایفا کند.
اما ماساژ کودکان تنها محدود به مادران نمی شود. اغلب پدران احساس می کنند که به اندازه ای که مادر به کودک نزدیک است، به کودک خود نزدیک نیستند. از این جهت که پدران معمولاً اوقات زیادی را خانه نیستند و مشغول حرفه خود هستند و این امر باعث دلسردی پدران نسبت به داشتن رابطه ی عاطفی با فرزند خود می شود.
ماساژ کودکان شما را قادر می سازد تا با لمس کردن، عشق و مهر خود را به فرزندتان ابراز نمائید و کمک می کند تا از همان بدو زندگی با کودکتان ارتباطی موثر برقرار کنید.
اما مهمترین نکته ی مثبت ماساژ این است که امنیتی به کودک خواهد داد که برای تبدیل شدن به یک فرد دارای اعتمادبه نفس و امنیت عاطفی به آن نیاز دارد.
کی و چگونه ماساژ دهیم؟
ماساژ کودکان آداب خاصی دارد که رعایت آن ها منجر به اثربخشی بیشتری برای کودک می شود.
اگر کودک شما هرگز ماساژ داده نشده است، ممکن است عادت کردن به آن طول بکشد، در ابتدا ۳ -۴ روز پیاپی ماساژ را انجام دهید تا هر دو با ماساژ آشنا شوید و بعد سعی کنید او را حداقل ۳ بار در هفته ماساژ دهید.
ماساژ هنگامی بیشترین تأثیر را دارد که کودک در حالت هوشیاری و آرامش باشد و توجه داشته باشید که اشاره های کودک بسیار مهم است. اگر لبخند بزند و به شما نگاه کند و آرام باشد،؛ پاسخ او به ماساژ مثبت است.
توجه داشته باشید برای ماساژ اتاقی گرم و آرام را انتخاب کنید. بالش های ماساژ باید محکم و در عین حال ملایم و آهسته باشد. اگر پوست کودکتان قرمز شد از شدت فشارتان بکاهید.
نکته ی قابل توجه این است که کودک اضطراب و تنش های والدین خود را حس می کند و مهم است که هنگام تماس جسمی زمانی را صرف آرمیدگی خود کنید.

  • نویسندهمریم منیری کارشناس ارشد روان شناسی بالینی