تربیت جنسی با پویانمائی

کُمَل

هزاران کودک در سرتاسر جهان زندگی می کنند که مورد سوء استفاده ی جنسی، خشونت و غفلت قرار گرفته اند. این اتفاق می تواند اثرات بسیار جدی در خانواده و روان کودک بگذارد.
سالهاست که متخصصان و دلسوزان در تمام جوامع در تلاش برای ایجاد امنیت برای کودکان هستند و امروز یکدل و متفق بر این باورند که این امنیت جز در سایه ی آگاهی امکان پذیر نیست.
گسترش این آگاهی گاه با آموزش مستقیم، همچون کارگاه ها و کلاس های تربیت جنسی برای والدین و گاه با آموزش کودکان توسط رسانه ها و معلمین و والدین رخ خواهد داد.

فیلم “کمل” یک انیمه ی موفق (محصول کشور هندوستان) در باره ی سوء استفاده جنسی از کودکان است.
جامعه ی هدف این انیمه دانش آموزان کلاس ۴ ام تا کلاس ۷ام هستند. به نظر می رسد، بیشترین سواستفاده از کودکان در جهان نیز در این سن رخ می دهد.
این انیمه ی ۱۰ دقیقه ای، توسط وزارت توسعه زنان و کودکان و همچنین اداره مرکزی آموزش متوسطه در هند تأیید شده و قرار است در کانال های تلویزیونی معتبر هند، در زمان مناسب برای مشاهده، پخش شود.

انیمه در باره ی دختر نوجوانی است که توسط دوست نزدیک خانوادگیشان، مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. فیلم به زیبایی و با زکاوت صحنه های فریب و آزار روانی موجود را به تصویر کشیده. همچنین به زیبایی در مورد تردید ها و بی میلی فرد مورد آزار قرار گرفته صحبت می کند.احساسات کودک مورد تعرض واقع شده، نمایش داده می شود و تا پایان نیمه ی اول فیلم به والدین آموزش می دهد تا در چنین مواردی چه باید بکنند. درک احساسات کودک و پرهیز از خشونت از مهمترین آموزش های این انیمه است. در نیمه ی دوم فیلم، حدود ۵ دقیقه صرفا به آموزش کودک برای مراقبت از خودش و شناخت لمس ایمن و نا ایمن، تفاوت نوازش و تعرض، همچنین افراد مطمئن و نامطمئن، پرداخته می شود.
این فیلم در حال حاضر در وبسایتهای مختلف با دوبله ی فارسی در دسترس همگان قرار دارد.

کمل به دلیل مفهوم و داستان شجاعانه، برنده جایزه بهترین فیلم آموزشی از شصت و دومین جشنواره ی ملی فیلم هند شد.
همچنین برنده ی جایزه از جشنواره بین المللی فیلم Filmsaaz 2015 و جایزه BAF، FICCI Frames شد.
سازندگان فیلم در تلاش برای اجباری کردنِ تماشای آن در مدارس راهنمایی سطح کشور هستند.
کمل با دوبله ی انگلیسی، هندی، فارسی و همچنین ۱۵ زبان دیگر در دسترس همگان قرار داده اند. با این هدف که این آموزش ها بصورت همگانی در سراسر جهان پخش گردد و درک گسترده ای از آن را شاهد باشیم.