دستور العملی برای تمرین دیکته

(وقتی بچه ها اشتباه می نویسند)

اسم دیکته و امتحانش که می آید ترس تمام وجودم را فرا می گیرد ضربان قلبم بالا می رود و ذهنم آشفته می شود غافل از اینکه آن کسی که امتحان دیکته دارد، من نیستم!
خيلي از شما ممكن است كه اين نگراني را درباره ديكته هاي كودكتان داشته باشيد. راستی چرا ديكته هم نگراني براي ولدين دارد و هم كودكان به اندازه ايي كه تلاش و تمرين مي كنند نتايج خوبي به دست نمي آورند. این در حالی است که همه ي ما روش نوشتن ديكته هاي قديم را بلدیم و احتمالا هنوز هم با همان روش قديم به كودكمان ديكته مي گوييم. شايد بهتر است حالا كه كودكمان به همان روش قديمي تمرين مي كند و نتيجه نمي گيرد ما روش هايمان را تغيير دهيم.

بانك كلمات
قبل از هر چيز از كلمه هايي كه فرزندتان اشتباه مي نويسد يك بانك كلمات بسازيد . دفتر ديكته كلاسي او را برداريد و از اولين ديكته اي كه نوشته كلماتي را كه اشتباه داشته در يك جدول بنويسيد. در ابتداي جدول، كلماتي را بنويسيد كه بيشترين فراواني اشتباهات را دارد. در طول سال تحصیلی اگر باز هم آن كلمات تكرار شد و يا كلمات جديدي را به درستي ننوشت آن را به جدول اضافه كنيد.
ديكته هاي خوشمزه
يك سيني بزرگ برداريد و بر روي آن سس كچاپ يا شكلات آب شده بريزيد و كلمات را بر روي آن ها بنويسيد . اين تمرين را مي توانيد با آرد ، نمك ، شن یا ماسه هم انجام دهيد. اگر از خمير های بازی كمك بگيريد، در تقویت دست ورزی آن ها نیز مفید خواهد بود و هم تمرین و تکرار را برای بچه ها جذاب تر می کند. اين تمرين براي كودكاني است كه در کیفیت های حسي، بُعد لمسی قوي تری دارند.
ديكته هاي تصويري
با کمک بانك كلمات، تصاوير كلمه هايي را كه كودكتان بلد نيست پيدا كنيد مثلا ممكن است فرزند شما صابون را به اشتباه سابون مي نويسد تصوير آن را پيدا كنيد تا شكل صحيح آن را زير تصوير بنويسد.
کارت کلمات
کلمه هایی را که به خوبی یادنگرفته است کارت هایی به اندازه ی کاغذ A5 بسازید و در هرکارت حرف کلمه ای را که اشتباه می نویسد را بُلد BOLD کنید و آن ها را به دیوار اتاق و کمد بچسبانید.

در نظر داشته باشید آن چه که سبب یادگیری می شود تمرین و تکرار و تنوع در انجام آن ها است. تلاش کنید با روش های متنوع و شادی بخش فرآیند یادگیری را برای فرزندتان لذت بخش کنید .

  • نویسندهفاطمه اکرمیان، آموزگار و روان شناس