معرفی کتاب های فرزندپروری مامان کتابخوان، فرزند سالم

علت بروز بسیاری از کشمکش های قدرت، آن است که به افراد هیچگونه حقی برای انتخاب داده نمی شود.
والدین تنها زمانی احساس تسلط و کنترل می کنند، که فرزندان آنها خواسته هایشان را در زمان و مکان مورد نظر آنها به انجام برسانند.
غالبا چنین به نظر می رسد که تلاش پدر یا مادر، در گیرودار یک جنگ قدرت، این است که اقتدار کودک را تا حد صفر کاهش دهند. طبیعی است که کودک هم در مقابل، یک امتناع همه جانبه از خود نشان می دهد. زیرا احساس می کند که با تن دادن به این سازش، قدرت خود را از دست خواهد داد. غالباً چنین به نظر می رسد که تلاش پدر و مادر در گیرودار یک جنگ قدرت این است که اقتدار کودک را تا حد صفر کاهش دهد. طبیعی است که کودک هم در مقابل، یک امتناع همه جانبه از خود نشان می دهد ، زیرا احساس می کند که با تن دادن به این سازش، قدرت خود را از دست خواهد داد. گاهی هم موضوع کاملاً برعکس است. به این معنی که نقشهای والدین و فرزندان تعویض می شود، اما والدین باید بدانند که با دادن حق انتخاب بیشتر به فرزندان خود، در واقع بر میزان تسلط و کنترل خود می افزایند.
انسانها وقتی احساس کنندن که حق انتخاب دارند دیگر احساس بی قدرتی نمی کنند! فرض می کنیم کاری که انجام آن از فرزند خود خواسته اید، منطقی و عقلانی باشد در این صورت باید به او اجازه بدهید که در مورد زمان، مکان و چگونگی انجام آن کار تصمیم گیری کند.

وقتی به کودک اجازه می دهیم یا از او می خواهیم که در زمینه هایی که در حد توان اوست،

تصمیم گیری کند، حس قدرت او افزایش پیدا می کند و هنگامی که انسان واجد یک احساس قدرت به هنجار باشد نیازی به درگیر شدن در کشمکشهای قدرت احساس نمی کند. بچه ها معمولاً در مقابل آنچه والدین از آ نها می خواهند مقاومت نشان نمی دهند بلکه مقاومت آنها عموماً در برابر زمان و مکان و چگونگی انجام آن کار است و هنگامی که این عوامل را خارج از حیطه اختیار خود می بینند، سعی می کنند تا همه چیز را به نابودی بکشند. والدین بهتر آنهایی هستند که همیشه راههایی برای انتخاب پیش روی فرزندان خود قرار می دهند.

چگونه والدین بهتری باشیم
رینالد بین
مترجم: وحید افضلی راد

ما برای راندن یک اتومبیل، تیراندازی با تفنگ، پرواز با هواپیما، ماهیگیری با استفاده از رادیوی بیسیم، باید آموزش ببینیم و امتحان بدهیم و پروانه ی ویژه بگیریم. با این وجود بسیاری از مردم برای والد بودن یعنی مهمترین چرا در زندگی آموزش بسیار کمی می بینند.
با این وجود در یک دمکراسی ما نمی توانیم مردم را از بچه دار شدن غیرمسئولانه بازداریم.
چنین روندی ممکن است عده ی کمی را متقاعد کند که والد شدن برای آنها مناسب نیست و جامعه را از فاجعه ای که در اثر والد بودن ضعیف گریبانگیر آن می شود، نجات دهند. والد بودن را باید به عنوان حقی ویژه دید، نه یک حق. بچه دار شدن نباید یک اتفاق یا امر خودکار باشد و نباید آن را دست کم گرفت.

کلاس هایی در مورد والد بودن وجود دارد، اما کسانی که در این کلاس ها شرکت می کنند، قبلاً بچه دار شده و گرفتار مشکلات خانوادگی هستند. دلیلی که آموزش پیشاپیش در مورد والد بودن در جامعه محبوبیت نمی یابد، همان دلیلی است که مردم از درمان قبل از ازدواج می گریزند- آنها نمی خواهند بدانند که نمی دانند (اما با کمال میل تأسف به این دانستن نیاز دارند!).
بسیاری از مردم ترجیح می دهند این امر را نادیده بگیرند و آن را با خیالبافی پر کنند و به این ترتیب از آگاهی از این حقیقت در مورد خودشان که باید با تضادها و شریک زندگی خود کنار بیایند، فرار کنند.
حقیقت این است که برخی از مردم نباید بچه دار شوند_برخی هرگز و برخی نه در حال حاضر.
من و شوهرم در حالی که به دومین سالگرد ازدواج نزدیک میشدیم، احساس کردیم که از نظر احساسی، مالی، و نحوه ی روابط برای بچه دار شدن آمادگی نداریم. بنا بر این، ما علاقه ی خودخواهانه ی خود را برای بچه دار شدن کنار گذاشتیم و تصمیم گرفتیم بارداری نداشته باشیم.
من فکر می کنم یکی از احمقانه ترین کارهایی که والدین میکنند این است که قبل از این که آماده باشند بچه دار می شوند، زیرا نمیتوانند نیاز های بچه ها را تامین کنند.

کارهای احمقانه ی والدین
که زندگی بچه ها را خراب می کند!
لورا شلزینگر
مترجم: شهروز فرهنگ

مأموریت شما توجه و رسیدگی به نوزادتان است. پس بگذارید نزدیکان شما به شما رسیدگی کنند، همسر، مادر، دوستان و ..
هرگاه به کمک نیاز داشتید، در کمک خواستن تردید نکنید.
– درخواست کمک از اطرافیان خود را خیلی شفاف بیان کنید. آنچه را که از همسرتان می خواهید، دقیق ومشخص باشد. یک فهرست از کارهایی را که دوست دارید خدمتکار علاوه بر نظافت منزل انجام دهد در اختیار او قرار بدهید. کارهایی مانند اتو کردن لباس ها، آماده کردن غذا، خرید و …
– در کارهای مربوط به نوزاد، پرستار را بر خود مقدم بدارید، البته نه به خاطر نوزاد، بلکه به این دلیل که بتوانید به خواهر یا برادران بزرگتر او توجه و رسیدگی کنید. در بازی، تفریح، مراقبت درانجام تکالیف، حمام کردن و …
– از لباس های راحت و چرک تاب با رنگ های تیره استفاده کنید تا زود کثیف نشوند یا به راحتی تمیز شوند (لباس های چرک بسیاری خواهید داشت که فرصت شستن آن ها را ندارید). بهتر است اگر به نوزاد شیر می دهید، لباس های جلو باز بپوشید.
– لباسی که می پوشید، جیب داشته باشد، زیرا بعضی چیزها را مرتب باید همراه داشته باشید، مثل دستمال کاغذی، سنجاق قفلی، حوله ی کوچک برای پاک کردن دهان و بینی کودک و …
– اگر احساس سستی و خستگی میکنید و حال و همت پخت و پز ندارید، یک لیوان معجون بنوشید تا به سرعت سرحال بیایید. روش آماده کردنش به این شکل است، یک موز تازه را به تکه های کوچک ببرید و با یک تخم مرغ تازه و یک قاشق عسل مقداری پسته ویک پیمانه شیر در مخلوط کن بریزید و کاملا مخلوط کنید، سپس بنوشید.
هر از گاهی خودتان به تنهایی یا هراه با همسر یا دوستتان بدون همراه داشتن نوزاد، به مدت یک تا دو ساعت از خانه بیرون بروید. مقداری از وقت خود را برای رفتن به آرایشگاه، مرکز زیبایی، یا گردش در مراکز تجاری یا پیاده روی طولانی یا مطالعه ی کتاب در یکی از رستوران ها یا پارک ها اختصاص بدهید.
هروقت که امکان پذیر شد، همراه با کودک کوچولوی خود به تفریح بروید. او را در کالسکه یا در کیسه کانگرو بگذارید. زیرا بیرون رفتن از منزل باعث میشود تا مادر از احساس تنهایی و انزوا رهایی یابد.

۱۱۰۰ شیوه ی رشد و تربیت کودک
آن باکیوس
مترجم: محسن عابدی

  • عنوان:چگونه والدین بهتری باشیم
  • نویسنده:رینالد بین
  • مترجم:وحید افضلی راد
  • عنوان:کارهای احمقانه ی والدین که زندگی بچه ها را خراب می کند!
  • نویسنده: لورا شلزینگر
  • مترجم: شهروز فرهنگ
  • عنوان:۱۱۰۰ شیوه ی رشد و تربیت کودک
  • نویسنده: آن باکیوس
  • مترجم: محسن عابدی