ورزش همزمان برای کودک و مادر

یک بشقاب یوگا، برای دو نفر

پشت سر گذاشتن دوران بارداری و شرایط ویژه ی مادر در دوران پس از بارداری نیاز به توجه ویژه و خاص دارد. یکی از فاکتورهای موثر در حفظ سلامت، ورزش وانجام حرکات ورزشی مخصوص (از جمله یوگا) است که با توجه به شرایط بدنی مادر تازه زایمان کرده طراحی شده‌باشد. یکی از دغدغه‌های مادران پس از زایمان برگشت سریع اندام به حالت قبل از زایمان که نه تنها از نظر روانی رضایت مادر را به همراه خواهد داشت بلکه سلامت جسم وی را نیز تضمین می‌کند اما از آن‌جا که نوزاد در ماه‌های اول بعد از تولد تقریبا جزء جدایی‌ناپذیر مادر محسوب می‌شود ورزش مادر و نوزاد با معرفی حرکاتی ساده اما موثر سعی بر آن داشته که مادران را از نگرانی جداشدن از نوزاد به هنگام انجام تمرینات ورزشی برهاند و همچنین با حرکات توام کمک به برقراری ارتباط بهتر مادر و کودک نماید.
همراهی کودک با ورزش‌های منظم می‌تواند برای هردو مادر(یا پدر) و کودک سرگرم کننده باشد و برای مادر یک فرصت برای دوباره فرم دادن به عضلاتی که ممکن است به خاطر حاملگی ضعیف شده باشند فراهم می‌کند، همچنین به مادر اجازه می دهد که با بچه‌اش تعامل داشته باشد. بچه‌ها دوست دارند تماشا کنند والدینشان را در هنگام ورزش کردن، مخصوصا وقتی که موزیک وجود دارد. بعضی بچه‌ها با حرکات ریتمیک می‌خوابند.
در هنگام ورزش جریان خون اندامها و همچنین مغز نیز افزایش می‌یابد و به همین دلیل بی حوصلگی و افسردگی بعد از زایمان که بعضا مادران آن را تجربه می‌کنند کاهش می‌یابد. علاوه بر آن حضور در گروه‌های همتا و در فضایی شاد فرصت تبادل تجربیات موفق مادران را فراهم می‌کند.
هر چقدر بعد از زایمان تمرینات توام ورزشی مادر و نوزاد آغاز شود اعتماد به نفس مادر افزایش یافته و رضایت از زندگی وی بیشتر افزایش می‌یابد.
تعامل توام مادر و نوزادش احساس جداماندگی از کارهای روزمره مادر را از بین می‌برد و به وی اجازه می‌دهد که از مادری لذت ببرد.
هم‌چنین نوزاد نیز با تشکیل یک خاطره حسی شاد و مفرح در آغاز زندگی خود می‌تواند تجربه حسی عمیقی را ضبط کند.

راهنمای ورزش مادر و کودک
– مطمئن شوید که مادر قبل از شرکت در چنین برنامه ای، از پزشک خود تایید دریافت کرده باشد.
– بچه ها نباید در فعالیت‌های خیلی فشرده و توان‌فرسا نگه داشته یا خسته شوند.
– از آویزهای دستی یا ریشه‌دار در اطراف یک نوزاد استفاده نکنید.
– هرگز دستتان را از بچه رها نکنید، خصوصا وقتی به خاطر حرکت ورزشی، بچه از روی کف زمین بلند می شود.
– هرگز اجازه ندهید یک نوزاد فرم یا پوزیشن صحیحش به خطر بیفتد. اگر هر حرکت ورزشی نتواند به طور صحیح با نگه داشتن بچه، برنامه ریزی شود، بچه باید پایین گذاشته شود.

ماساژ نوزاد
یکی دیگر از فرصتهای تعامل مادر و نوزاد ماساژ نوزاد توسط والدین است.
ماساژ به نوزادان کمک می‌کند تحریکهای پوستی که بعد از ترک رحم تجربه نمی کنند را دوباره آغاز کنند.
همچنین باعث آرامش جسمی و به دنبال آن آرامش روحی خود را بدست آورند.
در یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه مرکز طبی میامی عنوان شد: نوزادان نارس که برای ۱۵ دقیقه و تا سه بار در روز درطول یک دوره ۱۰ روزه متوالی ماساژ دربافت کردند، به طور متوسط ۴۷ درصد بیشتر از نوزادان زودرسی که ماساژ داده نشده بودند، به وزن ایده آل رسیدند. نوزادان ماساژ داده‌شده فعال‌تر و هشیارتر بوده و پیشرفت عصبی بیشتری نسبت به نوزادان ماساژ داده نشده در آن‌ها تایید شده است. به علاوه بستری در بیمارستان نوزادان ماساژ داده شده ۶ روز کمتر از کودکانی است که ماساژ دریافت نکرده اند.
نتایج جالبی نیز از یک فعالیت تحقیقی دیگر بدست آمد.
دکتر روث رایس در سال۱۹۷۷، نوزادان زودرس تازه مرخص شده از بیمارستان را در دو گروه طبقه بندی کرد. یک گروه از مادران برای ماساژ نوزاد آموزش داده شدند. گروه دیگری از مادران برای یک مراقبت معمولی از نوزاد آموزش داده شدند، بچه‌هایی که ماساژ داده شده بودند در وزن گیری و رشد عصبی بالاتر قرار گرفتند.

فواید ماساژ
– افزایش قدرت و تنظیم سیستم تنفسی، گردش خون و دستگاه گوارش و عملکرد آن‌ها.
همچنین قوام عضلانی و ارتقای مهارت‌های سیستم حرکتی.
– تحریک آرام‌بخش برای تکامل سیستم عصبی، اعصاب حسی و اعصاب حرکتی.
– تحریک برای رشد سلول‌های مغزی.
– اثرات التیام بخش بر آسیب های هنگام تولد توسط آرامش بخشیدن به عضلات کشیده شده یا فشار داده‌شده.
– ارتقا حس لامسه نوزاد.
– رهایی از استرس‌های روزانه که از مواجهه‌های جدید به وجود می‌آید.
– رهایی از دردهای کولیکی.
ماساژ همچنین می تواند منافعی را برای والدین (مخصوصا مادران) فراهم می‌کند:
– ارتقاء رابطه والد-نوزاد به شکل یک وابستگی سالم و ایمن.
– ارتقاء هشیاری بدنی مادر و تصویر ذهنی سالم از خود.
– تشویق والدین برای آرامش و تمرکز بر فرزندانشان.
– افزایش اعتماد به نفس والدین به عنوان مراقب

  • نویسندهمریم تهرانی مدیر مسئول مرکز آرامش (پایش تغذیه، بهداشت و کنترل وزن مادر و نوزاد)